25 Eylül

Isı Yalıtımı ve Mantolama Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeli?

resim

Binalarda Enerji Kimlik Belgesi uygulamasına geçilmiştir. Yeni yapılacak binalarda ve 2017 yılına kadar tüm mevcut binaların görünür yerlerinde, tüketilen enerji miktarını ve küresel ısınma ve iklim değişikliğine neden olan sera gazı salınım miktarını gösteren Enerji Kimlik Belgesi asılması zorunlu olacaktır.

Bu belge sayesinde satın alacağınız veya kiralayacağınız binaların enerji verimliliğine bağlı olarak yakıt ve elektrik faturaları üzerindeki etkilerini görebileceksiniz.

Eğer binanızda hala ısı yalıtımı yaptırılmadıysa, yaptırırken dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili olarak aşağıdaki konular dikkatinizi çekebilir.

Isı Yalıtım Malzemesi Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar:

 1. Binanızın bulunduğu il, rakım ve bina yüksekliğiniz seçeceğiniz ısı yalıtım ürününü ve bu ürünün kalınlığını belirlerken dikkate almanız gereken etmenlerdir. Bulunduğunuz ile göre yalıtım tavsiye edilen kalınlıkları öğrenmek için tıklayabilirsiniz.
 2. Isı yalıtımı yaptırmaya karar verildiğinde, seçilecek yalıtım malzemesinin CE belgesine sahip olduğundan emin olunmalıdır.
 3. Yalıtım levhalarının yanı sıra yapıştırıcı, sıva, file, fileli köşe, dübel gibi yardımcı elemanların da standartlara uygun olup olmadığına bakılmalıdır. Firmaların, paket olarak sunduğu ve birbirleri ile uyumlu çalışacak bu ürünlerin set halinde kullanımı tercih edilmelidir.

Uygulamacı Firmayı Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar:

 1. Isı yalıtımı yaptırılacak firmanın uygulama ve işçilik konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahip olup olmadığına bakılmalı, mümkünse geçmişte yapmış olduğu işler görülerek değerlendirilmelidir.
 2. İzoder üyesi firmaları tercih edebilirsiniz. Pek çok banka İzoder üyesi firmalara yaptırılan yalıtım işlerine çok düşük faiz oranları ile kredi sağlamaktadır.
 3. Uygulamacı firma ile anlaşırken güvenilir bir firma olmasına dikkat edilmeli ve sözleşmenize garanti maddeleri koydurmayı unutmayın.
 4. İşlerin yapımı sırasında alınması gerekli tüm güvenlik önlemlerinin alınması, İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunlarına uygun iskele ve çalışma ortamının sağlanacak olmasını sözleşmenizde garanti altına alın.
 5. Mantolama işlerinizin yapımı sırasında çalışacak olan tüm işçillerin SGK primlerinin ödeneceğini sözleşmenizde garanti altına alın.

Uygulama Sırasında Dikkat Edilecek Hususlar:

 1. Binadaki tüm mekânların dışarıya bakan duvarlarının kesintisiz bir şekilde ısı yalıtımının yapılmasını sağlayın. Örneğin ısı yalıtım levhasının pencere kenarlarında duvardan doğramaya doğru dönerek doğrama ile bitişmesine özen gösterin. Terasların altı, ya da çıkmaların altlarının da ısı yalıtımı ile kaplandığından emin olun. Isı yalıtımında oluşan kesintiler ısı köprüleri oluşmasına sebep olacağı için zamanla bina içlerinde duvarda ve tavanda yoğuşma lekeleri ve hatta küflenmeye yol açabilecektir.
 2. İskele kurulup çalışmalar başlamadan önce bir iş sağlığı iş güvenliği uzmanının çalışma alanının güvenliğini denetlemesini ve eğer eğitim almamışsa işçilerin gerekli eğitimleri almasını sağlayın. Unutmayın yasal olarak binanızda çalışan tüm işçilerin güvenliğinden siz sorumlu olacaksınız.
 3. Güneşli ve sıcak havalarda uygulamaların gölgeli olan yüzeylerde devam ettirilmesini, yağışlı havalarda ise çalışma yapılmamasını tavsiye ederiz.

Isı Yaltımı ve Mantolama kategorisinde usta bulmak için tıklayınız.Daha detaylı bilgiye mi ihtiyacınız var?

Bize Danışın

Bu konuda uzman ya da usta mı arıyorsunuz?

İşin Ustasını Bul
Son Yorumlar 0