06 Ağustos

Evde En Çok Gerçekleşen Kazalar ve Alınabilecek Önlemler

resim

Evlerimiz kendimizi güvende, konforlu ve rahat hissettiğimiz mekânlar olmalıdır. Buna rağmen basit ihmallerden kaynaklı kazalar yüzünden ülkemizde yılda binlerce kişi yaralanmakta ve hatta hayatını kaybetmektedir.

Evlerimizi ancak kendi bireysel çabalarımızla güvenli hale getirebileceğimizi her zaman aklımızda tutmalıyız.

İşte ailenizi ve kendinizi tehlikeden uzak tutmanın yöntemleri:

DÜŞME

Merdivenler, yükseğe ulaşmak için kullanılan tabureler, katlanır merdivenler, duş tabureleri evlerde gerçekleşen düşmelerin en başında gelen sebepleridir. Zemindeki bozukluklar, yanlış şekilde yerleştirilmiş eşikler, ıslak mekânlarda kullanılmaması gerektiği halde kullanılan kaygan yüzeyli zemin kaplama ürünleri düşmelerin diğer sebepleri arasında yer almaktadır.

Evlerinizi güvenli hale getirmek için yükseklere erişmek için mutlaka sağlam, dengeli ve tutma sapı olan merdivenler bulundurun ve kullanın. Merdiven ya da taburelere çıkmadan önce mutlaka ayaklarının dengeli bir şekilde yere bastığından emin olun. Merdivene çıkarken yanınızda merdiveni tutarak size yardımcı olacak birisinin olmasına özen gösterin.

Islak mekân zeminlerinin ve özellikle duş ve küvet içlerinin kaydırmaz olduğundan emin olun. Eğer zeminleri değiştirme imkânı yoksa üzerlerine kaydırmazlık özelliği olan paspaslar ya da bantlarla kaplayarak zeminin kaydırma özelliğini ortadan kaldırın.

Duş ve küvetlerin içerisine tutunma barları monte ederek yıkanma sırasında destek alabileceğiniz bir tutunma noktası sağlayabilirsiniz.

Merdivenli bir evde yaşıyorsanız ve merdiven basamaklarınızın yüzeyleri cilalı ahşap, mermer gibi kaygan yüzeylere sahipse mutlaka basamak ön kenarlarına tüm yapı marketlerde bulabileceğiniz kaydırmaz bantlardan yapıştırın.

Yüksek koltuklar ve hatta bazen kemerleri takılmadığı zaman çocuk koltukları bile çocuklar için tehlikeli bir düşüşe sebep olabiliyorlar. O yüzden çocukları gözden ayırmamak gerektiğini ve çocuk koltuklarının emniyet kemerlerini evde bile takmak gerektiğini unutmayın.

ZEHİRLENME

Zehirlenme, evlerde gerçekleşen kazayla ölüm sıralamasında ikinci sırada yer alan sebeptir. Zehirlenmeler, zehirli maddelerin yenilmesi ya da içilmesiyle olabildiği gibi yanlış alınan ilaçlarla da gerçekleşebilmektedir. Zehirlenme şüphesi olduğunda “114 - Zehir Danışma” aranarak yapılması gerekenler konusunda yardım alınabilmektedir.

Kilitli Dolaplar: Fare zehiri, böcek ilaçları, çamaşır suyu, antifriz gibi zehirli maddeleri kilitli ya da çocukların açamayacağı sürgüsü olan üst dolaplarda saklamak evinizin güvenliği için uygun olacaktır. Zehirli maddeleri asla bir başka ürünün ambalajında (su şişesi, yoğurt kabı, meyve suyu şişesi gibi) saklamayın. Eğer buna mecbursanız mutlaka hem yazı hem tehlike etiketleri ile ambalajı vurgulayın.

İlaç kullanımında doz aşımı da zehirlenme sebepleri arasında yer almaktadır. Çocuk ilaçları da dâhil olmak üzere tüm ilaçları çocukların erişemeyeceği dolaplarda saklayın. İlaç kullanımlarında doktorunuzun ya da eczacınızın tavsiye ettiği dozu aşmayın. İlaç alırken alkol tüketiminden kaçının.

YANGIN

Yemek yapımı, prizin yanması, kısa devre oluşması, kuralına uygun yapılmamış kablo bağlantıları, çamaşır ya da kurutma makinasının aşırı ısınması, bakımı yapılmamış su ısıtıcıları ya da fırınlar ve temizliği yapılmamış bacalar evlerde yangın çıkmasına yol açabilmektedir.

Doğru ve yeterli sayıda yerleştirilmiş duman dedektörleri sizleri ve ev halkınızı yangına karşı koruyacaktır. Yangın dedektörleriniz varsa ve pillilerse, pillerini düzenli aralıklarla kontrol etmeyi unutmayın.

Baca bakımlarınızı düzenli olarak yaptırın.

BOĞULMA

Boğaza bir şey kaçması ya da boğaza bir şey dolanması sonucu ölümler de evde oluşan kazaların üst sıralarında yer almaktadır. Bu tür kazalar daha çok çocukların başına gelmektedir.

Özellikle kuruyemiş gibi boğaza kaçabilecek ve nefes borusunu tıkayabilecek yiyecekler tüketirken çocuklar ebeveyn denetiminde olmalıdır.

Çocuklar, gergin çarşaflı, her tür oyuncaktan arındırılmış, boş karyolalarda uyutulmalıdır. Yastıklar, oyuncaklarla dolu yataklar boğulmalara sebep olabilmektedir. Çocuklar asla boğaza kaçabilecek küçük parçaları bulunan oyuncaklarla yatağa konulmamalıdır.

SU KAZALARI

Banyoda: Çocuklar su dolu bir küvette asla yalnız bırakılmamalıdırlar. Çocuklar bir parmak suda bile boğulabilirler. Banyo sırasında telefon ya da kapı çalarsa bırakın çalsın. Asla çocuğunuzu banyoda yalnız bırakıp gitmeyin.

Bahçe havuzlarında: İster süs havuzu isterse yüzme havuzu; bahçenizde havuzunuz varsa en az 120cm yüksekliğinde bir çit ile havuzunuzu çevreleyin. Ebeveyn denetimi olmaksızın çocuğunuzun havuza girmesine izin vermeyin. Küçük çocuklar havuzdayken onlara her an ulaşabilecek bir mesafede bulunun.

 Daha detaylı bilgiye mi ihtiyacınız var?

Bize Danışın

Bu konuda uzman ya da usta mı arıyorsunuz?

İşin Ustasını Bul
Son Yorumlar 0