01 Nisan

Ev Yenileme Projeniz için 5 Püf Noktası

resim

Evlerimizi güzelleştirmek için hepimizin kafasında pek çok güzel fikir vardır. Bunların bazılarını kendimiz yapabiliriz. Bazılarını hayata geçirmek içinse başkalarından yardım almamız gerekir. Hayallerimizi gerçekleştirmek için vereceğimiz kararlar bazen iyi sonuçlansa da, yanlış kararlar işe başlamamıza pişman olmaya kadar gidebilecek sonuçlar doğurabilir.


İşte hayallerinizi gerçekleştirmeye başlamak için 5 Püf noktası:


1. Bir Çizim Yapın
Size ilham veren, beğendiğiniz uygulamaların fotoğraflarını biriktirin. Hangi fotoğrafta hangi detayı, ürünü ya da rengi beğendiğinizi işaretleyin. 
Çok şık ve kusursuz olmasına ya da her türlü detayı içermesine gerek yok. İşler bittiğinde mekânınızın nasıl gözükmesini istediğinizi gösteren basit bir çizim yeterli olacaktır. 
Kağıt kalemle uğraşmak zor gelirse internetteki pek çok basit uygulamadan birini kullanarak da ihtiyacınız olan çizimleri oluşturabilirsiniz.
Size ilham veren fotoğrafları da çiziminizin ekine koyabilirsiniz.


2. İşleri Planlayın
Üç aşağı beş yukarı ne yapmak istediğinize karar verdikten sonra işlerin planlamasına geçebilirsiniz:
İşleri planlarken, yapım sırasına göre düşünmek her zaman yardımcı olacaktır.
Planlamaya kırım, yıkım ve moloz atımı işleriyle başlayabilirsiniz. Sonra yeni duvarların örülmesi gibi yapısal işler gelecektir. Elektrik, sıhhi tesisat ve ısıtma sistemlerinin altyapılarının döşenmesi ısı ve su yalıtımları daha sonra yapılacaktır. Altyapı’dan sonra duvar ve zemin kaplama malzemelerini planlamalısınız. Son olarak da anahtar-priz, aydınlatma ürünleri gibi elektrik aksesuarları ve lavabo, batarya gibi montajı yapılacak sıhhi tesisat ürünlerini planlamanız gerekecektir.
Planlamanızı yaparken yapacağınız işlerin tüm bileşenlerini düşünün. Tanıdığınız ustalara ve işin profesyonellerine sorabileceğiniz kadar çok soru sorun. 
Yapılacak her iş için malzeme, yardımcı malzeme ve bir işçilik ihtiyacı olduğunu göz önünde bulundurun. Her bir işin ne kadar sürede yapılabileceğini tahmin edin.
Planlamalarınıza malzeme seçimi, temini ve nakliye sürelerini eklemeyi unutmayın. 
Tüm yapılacak işleri peş peşe yazıp toplamına bakın. Bunun tek başınıza altından kalkabileceğiniz bir proje olup olmadığına karar verin.


3. Bütçenizi Oluşturun
Yapılacak işleri, kullanmayı istediğiniz malzemeleri ve miktarlarını belirledikten sonra bir proje maliyet oluşturun. Seramik, duvar kağıdı ve parke gibi kaplama malzemelerinde ya da lavabo, küvet, duş kabini gibi ürünlerde piyasada çok değişken fiyatlar olduğu için istediğiniz kaliteyi yansıtacak ortalama fiyatlarla bir bütçe oluşturun. Öngörülmeyen giderler için ila yüzde onbeşlik bir bütçe ilave etmekte fayda var.
Proje bittiğinde ilk bütçenin iki katını geçen projeler biliyorum. Bunlardan birisi olmamak için ilk bütçeyi iyi yapmak birinci şarttır. Ama bu da yetmez. Sahaya çıkıp yüzlerce çeşit ürünün büyüsüne kapılınca kendimizi dizginlemek çok zor olur. O yüzden malzemeleri seçerken bütçede ne öngördüğünüze bakmanız ve beğendiğiniz ürünün proje maliyetinizi ne yönde etkileyeceğinizi bilmeniz projenin sonunu görebilmeniz için hayati önem taşır.
Böylece bazı ürünlerde tasarruf yaparak, sizi baştan çıkartan ve vazgeçmek istemeyeceğiniz ürünlere de projenizde yer verebiliriz. 


4. Böl ve Yönet
Planladığınız işlerin tümünü tek başınıza gerçekleştirebileceğinizden emin değilseniz, zor kısımları her zaman bir usta ya da bir firmaya taşere edebilirsiniz. Siz sadece geri kalan keyifli kısımları yaparsınız. 
Örneğin kabaran duvarlarınızı boyamak istiyorsunuz fakat düzgün alçı yapamamaktan korkuyorsanız: Bırakın alçıyı ustası yapsın ve duvarlarınızı boyaya hazır hale getirsin. Siz işin keyifli yanını yapın. Duvarlarınızı dilediğiniz renklerde kendiniz boyayın.


5. Alet İşler El Övünür
Tadilat yaparken doğru aleti kullanmak çok önemlidir. Doğru aletiniz yoksa bu sizi durdurmasın. Ama sakın yetersiz ya da uygun olmayan aletle de işe başlamayın. Artık alet kiralayabileceğiniz pek çok firma var. Sırası gelinceye kadar kiralamanızı yapmayın (ve kiralarken nasıl kullanılacağını mutlaka sorun). Pek çok alet günlük ya da haftalık olarak kiralanabiliyor. 

Kısacası planlamanızı yapın ve yaratıcı olun. Duvarları yıkın!
Hayallerinizi gerçekleştirirken çok dikkatli olun ve tüm koruma önlemlerini almayı sakın unutmayın.
İyi eğlenceler!Daha detaylı bilgiye mi ihtiyacınız var?

Bize Danışın

Bu konuda uzman ya da usta mı arıyorsunuz?

İşin Ustasını Bul
Son Yorumlar 0