11 Kasım

Alçı Sıva Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeli?

resim

Genelde boya yaptırırken alçı işlerine gerekli ilgi gösterilmez. Kararlar ustalara bırakılır.

Esasında boyayı gösteren, altyapısını oluşturan alçıdır.

Çoğunlukla alçı boya işlerinin fiyatını belirleyen ana unsur da yine alçı işleridir.

Boya ustamıza isteğimizin ne olduğunu doğru şekilde tarif etmezsek işin sonunda kötü sürprizlerle karşılaşabiliriz, ya da gereksiz yere yüksek fiyatlara iş yaptırabiliriz…

Aşağıda sıralı 4 alçı uygulama çeşidi, fiyatına göre ucuzdan pahalıya doğru sıralanmıştır.

1) Yoklama Alçısı

Mevcut yüzeydeki ufak tefek çatlakların ve çivi deliklerinin alçı tamirinin yapılması işine verilen addır. Boyadan önce asgari yapılması gerekli olan alçı uygulamasıdır. Genel bir tamir olarak görülmediği için duvar yüzeyindeki genel doku bozuklukları, dalgalanmalar ve eğrilikler olduğu gibi kalır.

2) Sıyırma Alçı Uygulaması

Yoklama alçısı yapılmasının ardından tüm yüzeye ince bir saten alçı çekilerek yüzey dokusunun homojen hale gelmesi sağlanır. Herhangi ekstra bir dolgu yapılmadığı için sıyırma alçıda yüzeylerdeki eğrilikler, duvarlardaki yatıklıklar olduğu gibi kalır.

3) Mastarında Alçı Uygulaması

Mevcut yüzeyde dalgalanmalar varsa dolgu yapılarak dalgalanmaların giderilmesi sağlanır. Mastarında alçı uygulaması tüm duvar için de istenebilir, sadece belli alanlar için de istenebilir. Mastarında alçı uygulaması yapılmasını özellikle önerdiğimiz alanlar, duvarın başka malzemelerle birleştiği hattın 50cm civarıdır. Bunlara örnek olarak:

- Duvar-zemin birleşiminde 50cm mastarlı uygulama süpürgeliklerin duvara tam oturmasını,

- Kapı pervazı kenarlarında 50cm’lik mastarlı uygulama kapı pervazının duvara tam oturmasını sağlayacaktır.

- Seramik ya da herhangi bir profil uygulaması yapılacak duvarlarda da mastarında uygulama tavsiye edilir.

4) Anolu Alçı Uygulaması

Mevcut duvarlardaki eğrilik veya gönyesizliklerin (duvarların birbiri ile 90derecelik açı ile birleşmemesi) giderilmesi isteniyorsa anolu dolgu yapılarak düzeltme yapılması gerekir. Dört dörtlük bir alçı boya uygulaması için yapılması gereken uygulama budur. Ancak, bu işlem hem işçilik, hem de malzeme kullanımı açısından en maliyetli yöntemdir.

Tüm evde yapılmayacaksa bile en azından dolap asılacak ya da dolap kenarlarının dayanacağı duvarlara anolu alçı çekilerek dolapların duvara tam oturmalarını sağlamak görsel olarak çok iyi bir sonuç verecektir.

Alçı plakalar üzerine yapılacak alçı işleri ise yukarıda tanımladığımız işlerden daha farklı bir işçilik gerektirmektedir. Eğer alçıpan işleri düzgün yapılmış ve alçı ile düzeltilmeye ihtiyaç duymuyorsa alçı plakaların birleşim yerlerine derz bandı çekilerek derz alçısı yapılacak ve tüm yüzeylere de ince bir saten alçı uygulaması yapılacaktır. Teklif alırken alçı levhalar üzerine yapılacak alçı işlerinizi ustanıza özellikle belirtmeniz gerekecektir.

Tüm alçı uygulamalarınız için dikkat etmeniz gereken önemli bir hatırlatmamız da: Eğer duvara yakın spotlar, gizli ışık bantları gibi ışığın duvarınıza ya da tavanınıza yandan geleceği durumlar varsa buradaki alçının düzgünlüğü çok önemlidir. Yandan gelen ışıkta duvar yüzeyindeki tüm bozukluklar ve dalgalanmalar katlanarak ortaya çıkacaktır. Bu yüzden özellikle bu alanlarda ustanızdan alçınızı projektör ile ışık tutarak ve kontrol ederek yapmasını isteyebilirsiniz.

 Daha detaylı bilgiye mi ihtiyacınız var?

Bize Danışın

Bu konuda uzman ya da usta mı arıyorsunuz?

İşin Ustasını Bul

Son Yorumlar

1
  • By: Merve Uludoğan on 2014-11-13 10:36:44
    çok güzel bilgilendirici bir yazı. teşekkürler.