Blog İçi Arama
 • Konu Başlıkları

BLOG


06 Ağustos

 • Yorumlar
resim

Evlerimiz kendimizi güvende, konforlu ve rahat hissettiğimiz mekânlar olmalıdır. Buna rağmen basit ihmallerden kaynaklı kazalar yüzünden ülkemizde yılda binlerce kişi yaralanmakta ve hatta hayatını kaybetmektedir.

Evlerimizi ancak kendi bireysel çabalarımızla güvenli hale getirebileceğimizi her zaman aklımızda tutmalıyız.

İşte ailenizi ve kendinizi tehlikeden uzak tutmanın yöntemleri:

DÜŞME

Merdivenler, yükseğe ulaşmak için kullanılan tabureler, katlanır merdivenler, duş tabureleri evlerde gerçekleşen düşmelerin en başında gelen sebepleridir. Zemindeki bozukluklar, yanlış şekilde yerleştirilmiş eşikler, ıslak mekânlarda kullanılmaması gerektiği halde kullanılan kaygan yüzeyli zemin kaplama ürünleri düşmelerin diğer sebepleri arasında yer almaktadır.

Evlerinizi güvenli hale getirmek için yükseklere erişmek için mutlaka sağlam, dengeli ve tutma sapı…

01 Nisan

 • Yorumlar
resim

Evlerimizi güzelleştirmek için hepimizin kafasında pek çok güzel fikir vardır. Bunların bazılarını kendimiz yapabiliriz. Bazılarını hayata geçirmek içinse başkalarından yardım almamız gerekir. Hayallerimizi gerçekleştirmek için vereceğimiz kararlar bazen iyi sonuçlansa da, yanlış kararlar işe başlamamıza pişman olmaya kadar gidebilecek sonuçlar doğurabilir.


İşte hayallerinizi gerçekleştirmeye başlamak için 5 Püf noktası:


1. Bir Çizim Yapın
Size ilham veren, beğendiğiniz uygulamaların fotoğraflarını biriktirin. Hangi fotoğrafta hangi detayı, ürünü ya da rengi beğendiğinizi işaretleyin. 
Çok şık ve kusursuz olmasına ya da her türlü detayı içermesine gerek yok. İşler bittiğinde mekânınızın nasıl gözükmesini istediğinizi gösteren…

27 Kasım

 • Yorumlar
resim

Çünkü iyiusta.com ile usta bulmak:

     * DAHA KOLAY

     * DAHA HIZLI

     * DAHA GÜVENLİ

Bu önemli 3 farkın sebebini merak ediyorsanız tüm sorularınıza aşağıda cevap bulabilirsiniz.

DAHA KOLAY:

Çünkü, ihtiyacınızı tanımlayan tek bir form doldurmanız süreci başlatmamız için yeterli. Gerisini biz yapıyoruz. Size sadece profil sayfanıza girerek seçiminizi yapmak kalıyor.

Yaptıracağınız iş ne olursa olsun, formunuzu sistemimize kayıtlı ustalara yönlendiriyoruz ve sadece işinizle ilgilenen ustaların size 36 saat içerisinde teklif vermelerini sağlıyoruz.

Eşinize, dostunuza sormadan, uzun listeleri karıştırıp kimin daha iyi iş çıkartacağını tahmin etmeye çalışmadan, ayrı ayrı her ustayı telefonla aramaya gerek kalmadan,…

11 Kasım

 • Yorumlar
resim

Genelde boya yaptırırken alçı işlerine gerekli ilgi gösterilmez. Kararlar ustalara bırakılır.

Esasında boyayı gösteren, altyapısını oluşturan alçıdır.

Çoğunlukla alçı boya işlerinin fiyatını belirleyen ana unsur da yine alçı işleridir.

Boya ustamıza isteğimizin ne olduğunu doğru şekilde tarif etmezsek işin sonunda kötü sürprizlerle karşılaşabiliriz, ya da gereksiz yere yüksek fiyatlara iş yaptırabiliriz…

Aşağıda sıralı 4 alçı uygulama çeşidi, fiyatına göre ucuzdan pahalıya doğru sıralanmıştır.

1) Yoklama Alçısı

Mevcut yüzeydeki ufak tefek çatlakların ve çivi deliklerinin alçı tamirinin yapılması işine verilen addır. Boyadan önce asgari yapılması gerekli olan alçı uygulamasıdır. Genel bir tamir olarak görülmediği için duvar yüzeyindeki genel doku bozuklukları, dalgalanmalar…

06 Kasım

 • Yorumlar
resim

Duvarların küflenmesi, eski binalarda yaşayan pek çok kişinin karşılaştığı bir sorun. Bunun asıl sebebi ise eski binaların ısı yalıtımının yetersiz olması.

Soğuk kış aylarında yalıtımın iyi olmadığı dış duvar yüzeyleri, mekânın diğer noktalarına göre çok daha düşük yüzey sıcaklığına sahip olur. Bu yüzden, yaşanan sıcak ortamdaki havanın nemi bu soğuk duvar bölgelerinde yoğuşarak sürekli nemli bir bölge oluşturur. Bu da uzun vadede bu bölgelerde küf oluşmasına sebep olur.

Binaya mantolama ile yapılacak olan bir ısı yalıtımı bu probleme çözüm oluşturacaktır. Eğer yakın zamanda binanıza mantolama yapılması öngörülmüyorsa dış cepheye bakan duvarlarınıza içeriden bir ısı yalıtımı yaptırabilirsiniz. Bu uygulama hem küfü…

01 Kasım

 • Yorumlar
resim

Kış yaklaşıyor. Önümüzdeki günlerde İç Anadolu'dan başlayarak geceleri sıfırın altında değerlere düşecek. Şimdiden alabileceğiniz ufak tedbirlerle ileride çıkabilecek büyük sorunların önüne geçebilirsiniz. İşte alabileceğiniz önlemler:

 1. Eğer su saatiniz ısıtılmayan bir mekanda ise etrafını izolasyon malzemeleri ile sararak koruma altına alın. Korumanızı yaparken ayda bir sayacınızı okumak için gelecek görevliyi unutmayın. Kolay açılıp kapanabilir bir düzenek yapın. Aksi takdirde sayacı okuyan kişiler yalıtımı geri kapatmadan gidebiliyorlar…
 2. Eğer bahçenizde, terasınızda ya da balkonunuzda dış mekânda bir musluğunuz varsa bu musluğu da yalıtım malzemesiyle sarabilirsiniz. Fakat daha iyisi bu musluğu çıkartıp, kör tıpa ile hattı körlemeniz. Her sezon bu…

17 Ekim

 • Yorumlar
resim

Yağışların başlamasıyla beraber çatılarımızdaki eksikler kendilerini göstermeye başladılar.

Bütün bir kışı evde kovalarla geçirmek istemiyorsanız akıtan çatınızı yaptırmak için çok az zamanınız kaldı. Unutmayın, bu dönemde çatı ustaları da çok yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Tavsiyemiz, çatınızın tamiri için en kısa zamanda çatı ustalarından teklif alıp işinizi yapacak ustayı seçmeniz ve çatı aktarımı için güneşli birkaç gün beklemeye başlamanız.

Ekim sonu, Kasım başı gibi beklediğimiz Pastırma Yazını değerlendirerek çatı ile ilgili tüm eksiklerinizi gidermenizi tavsiye ederiz.

Ustanızı burayı tıklayarak rahatça seçebilir ve keşif yapması için çağırabilirsiniz.

Çatınız akıtmıyorsa bile yaptırmanız gereken bakımları unutmayın.

Geçtiğimiz kış donlarda çatlayan veya deforme olan…

30 Eylül

 • Yorumlar
resim

Satın almış olduğunuz seramiğin, hayalinizdeki gibi döşenmesi çok önemlidir. Eğer iyi bir seramik ustanız varsa mutlu sona çok yaklaşmışsınız demektir fakat bu yine de yeterli değildir. Ustayı doğru şekilde yönlendirmeniz gerekir.

Seramik ustası işe başlamadan önce, seramiğin döşenmesine mekanın neresinden ve nasıl başlayacağını ustaya mutlaka tarif edin. Planlamadan seramiğin döşenmeye başlanması, bitiş noktasında biçimsiz parçalar kalmasına sebep olabilir. 

İşinin uzmanı ustalar, bu tür detayları bilirler ve planlayarak işe başlarlar fakat yine de bazen bir alanın birden fazla döşeme şekli olabilmektedir. Önemli olan seramiğin, sizin beğeneceğiniz şekilde döşenmesidir.

Seramik Döşerken Dikkat Etmeniz Gerekenler:

Öncelikle aşağıdaki soruları cevaplayın. Cevaplarınız seramiğinizi nasıl döşemeniz…

25 Eylül

 • Yorumlar
resim

Binalarda Enerji Kimlik Belgesi uygulamasına geçilmiştir. Yeni yapılacak binalarda ve 2017 yılına kadar tüm mevcut binaların görünür yerlerinde, tüketilen enerji miktarını ve küresel ısınma ve iklim değişikliğine neden olan sera gazı salınım miktarını gösteren Enerji Kimlik Belgesi asılması zorunlu olacaktır.

Bu belge sayesinde satın alacağınız veya kiralayacağınız binaların enerji verimliliğine bağlı olarak yakıt ve elektrik faturaları üzerindeki etkilerini görebileceksiniz.

Eğer binanızda hala ısı yalıtımı yaptırılmadıysa, yaptırırken dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili olarak aşağıdaki konular dikkatinizi çekebilir.

Isı Yalıtım Malzemesi Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar:

 1. Binanızın bulunduğu il, rakım ve bina yüksekliğiniz seçeceğiniz ısı yalıtım ürününü ve bu ürünün kalınlığını belirlerken…

16 Eylül

 • Yorumlar
resim

Yağışların başlamasıyla beraber çatı ve teraslarımızdaki eksiklerimiz de damla damla kendilerini göstermeye başlıyor. O yüzden bu yazımızda izolasyonla ilgili birkaç konuya dikkat çekmek istiyoruz.

Öncelikle, seramik ve karo gibi kaplama malzemelerinin izolasyon malzemesi olmadığının bilmeliyiz.

İnşaat malzemelerini doğru tanımayan ve eksik bilgi sahibi bazı kimseler ısı yalıtım malzemelerini de su yalıtım malzemesiymiş gibi tanımlamakta ve kullanıcıları yanlış yönlendirebilmekteler.

Kesin çözüme ulaşmak için doğru malzemeyi seçmek kadar, doğru detayları belirlemek ve bu detayları uygulayabilecek bilgi ve yeteneğe sahip yalıtım ustalarına ulaşmak da şarttır.

Akıtan terasımızın sorunu yalıtım tabakasındaki bir delik, yalıtım levhasının duvar bitişinde yanlış uygulanan bir detay, eğim şapının doğru…